יום שבת, 25 באפריל 2009

לימודי אדריכלות - אפשר לבנות על זה !

לימודי אדריכלות – אפשר לבנות על זה!

לימודי אדריכלות תמיד נחשבו - יוקרתיים. מדובר במקצוע מאתגר ויצירתי אולם חשוב להבין כי הדרך אל ההתמקצעות, קרי: לימודי אדריכלות דורשת התמדה, כשרון והרבה עבודה קשה.

אנשים רבים שבויים בהנחה כי בעת לימודי אדריכלות נחשפים הסטודנטים לאמנות במובן הטהור של המילה, אך מיתוס זה חייב להתנפץ. מקצוע האדריכלות אמנם טומן בחובו אלמנטים רבים של אמנות ויצירתיות אך זהו גם מקצוע פרקטי, מעשי הטומן בחובו חשיבה פונקציונאלית ויכולת יישומית גבוהה. עובדה זו משפיעה בהכרח גם על מהלך לימודי אדריכלות ועל הנושאים הנלמדים בה. בנוסף ללימודי אמנות נחשף הסטודנט לעוד מכלול רחב של נושאים שאינם נכנסים לקטגוריה הטהורה של אמנות לשמה. כך למשל במהלך לימודי אדריכלות הסטודנטים לומדים : מתמטיקה, אנגלית, פיסיקה, אינסטלציה, מיזוג אוויר, תאורה, עקרונות בנייה, חוקי בניה, אקוסטיקה, תכנון אקלימי וכל זאת לצד קורסים עיוניים כגון מבוא לעיצוב, עיצוב פנים, עיצוב מוצר, שרטוט, תולדות האמנות ועוד.

אדריכלות איננה, כאמור, אומנות חופשית, אך היא בהחלט סוג של אומנות וכמו כל אומנות גם היא דורשת כשרון ומעוף. ממש כשם שבימי הביניים, ציירים לא ציירו באופן חופשי, אלא לפי בקשות הכנסייה, כך גם האדריכל כפוף לאילוצים ודרישות: מחד כפוף האדריכל לדרישותיו של יזם הבניה או הלקוח ומאידך הוא כפוף לתקנים, חוקים, פרקטיקה, נוחיות ופונקציונאליות.

לימודי אדריכלות – בונים קריירה
לימודי אדריכלות נמשכים על פי רוב חמש שנים לתואר אקדמי או שנתיים ןחצי לתואר הנדסאי אדריכלות. הסיבה שלימודים אלו הם ארוכים יחסית, טמונה בעובדה שמדובר במקצוע מאתגר קשה ותובעני ויש הרבה דברים ללמוד.
לימודי אדריכלות אפשריים בכמה מסלולים עיקריים: תואר ראשון או תואר הנדסאי. בתוך קטגוריות אלו של לימודי אדריכלות תמצאו תת התמחויות: לימודי אדריכלות, לימודי אדריכלות נוף, לימודי אדריכלות הכוללים גם תעודת הוראה.

תנאי קבלה עבור לימודי אדריכלות משתנים מעט מבית ספר לבית ספר, אך על פי רוב יש צורך לעבור מבחן קבלה, ראיון אישי, על המועמד להיות בעל תעודת בגרות מלאה, ציון טוב במבחן הפסיכומטרי וכמובן, תיק עבודות מכובד שיעיד על כישרונו ועל הפוטנציאל של המועמד.

מאחר והכניסה למוסדות המלמדים לימודי אדריכלות עיתים קשה, לרשות סטודנטים עומדות מכינות לעיצוב קדם אקדמיות, שתכליתן הכנת דור הסטודנטים של העתיד. מכינות אלו, כשמן כן הן, מכינות את הסטודנטים ללימודים הגבוהים ואף מסייעים להם להתקבל, הלכה למעשה, למוסדות בהם ניתן ללמוד אדריכלות.

כיום יש בארץ 5 בתי ספר המלמדים לתואר B.Arch ומספר לא מבוטל של מכללות לתואר הנדסאי אדריכלות המאפשרים לכל אדם מוכשר ללמוד אדריכלות, ולעסוק בעתיד בתחום. בוגרי לימודי אדריכלות יכולים להשתלב בכל הסקטורים הקיימים כיום: בסקטור הפרטי, הציבורי והעסקי – כל מה שצריך זה רק לסיים בהצלחה לימודי אדריכלות ולבחור.
אם כן, נראה כי לימודי אדריכלות הם בהחלט לימודים שאפשר לבנות עליהם.

פרטים נוספים בנושא לימודי אדריכלות ניתן למצוא באתר קווים – המכון לעיצוב ואדריכלות
http://www.cavim.co.il

אין תגובות: