יום ראשון, 12 באפריל 2009

עיצוב פנים

עבר, הווה עתידעיצוב פנים נוגע לכל מה שמתרחש בתוך חלל נתון : קירות, דלתות, חלונות, טקסטורה, תאורה, ריהוט ועוד. כל האלמנטים האלו הם למעשה האובייקטים של מעצב הפנים ואיתם הוא עובד על מנת לייצר סביבה בטוחה, אסתטית, נוחה ונעימה.
עיצוב פנים נושק למספר תחומים נוספים ביניהם פסיכולוגיה סביבתית, אדריכלות, עיצוב טקסטיל או עיצוב מוצר. מעצבי פנים למעשה אחראים על עיצוב הפנים של כל סוגי המבנים, יהא זה חלל של תאגיד גדול או בית ספר, יהא זה בית פרטי או החלל הפנימי של בית חולים, קניון או מסעדה, טרמינל בשדה תעופה או תיאטרון.

עיצוב פנים חייב להיות קשוב לפרטים ארכיטקטוניים הכוללים בין היתר חידושים בתחום עיצוב המבנה, קודים ומונחים של בניה ותוכניות ולכן ניתן למצוא בנקל לא מעט מעצבי פנים שהם גם אדריכלים.

עיצוב פנים - אין הווה בלי עבר !
עיצוב פנים כפי שהוא מוכר לנו כיום, ככל הנראה החל לקרום עור וגידים בשנות ה-20 של המאה ה-18, דווקא במערב אירופה, ומייחסים את זכות הראשונים לתחום עיצוב פנים לוויליאם קאנט (William Kent). וויליאם קנט קיבל הכשרה כהיסטוריון של האומנות, אך נחשב לחלוץ בתחום עיצוב פנים, ולאדם הראשון שהחל לקחת יוזמה ולעצב חללים פנימיים שלמים, תוך שהוא בורר חפצי אומנות, ריהוט ונותן תשומת לב מיוחד לארכיטקטורה הפנימית של החלל.

בלונדון של אותם שנים, את תפקיד עיצוב פנים נטלו, לא אחת, מעצבי רהיטים, בעוד בפריס דווקא יזמי מסחר, שלא היו מאוגדים בגילדות, היו אחראים על עיצוב בתים רבים בפריס. אדריכלים בכל רחבי אירופה, גם עסקו במלאכת עיצוב פנים בימים אלו. והדוגמא הקלאסית לכך הוא האדריכל רוברט אדם (Robert Adam). אך אפשר גם לציין את סר וויליאם צ'יימברס
(William Chambers), דומיניק דגור (Dominique Daguerre) ואת ג'יימס ווייט (Games Wyatt).

במהלך שנות ה-30 של המאה ה-19 העוסקים במלאכת עיצוב פנים היו אחראים להתעניינות המחודשת בסגנונות גותיים ולסגנון הרוקוקו, בעיקר באזור בריטניה. ובשלהי המאה ה-19 כבר היו חברות רבות שהבדילו עצמם "מאומני הריהוט" וכינו עצמם מעצבי פנים.
עיצוב פנים מודרני, החל בלונדון עם עבודתם של לניגון ומוראנט (Lenygon and Morant), בפריס עם צ'רלס אלוויון
(Charles Alavoine) ובניו יורק עם עבודתם של דורותי דרפר (Dorothy Draper) , אליס דה וולף (Elsie De Wolfe) ואוגדן קודמן (Ogden Codman).

עיצוב פנים במילניום החדש.
עיצוב פנים הפך בשנים האחרונות לנושא פופולארי של תוכניות טלוויזיה רבות. מי מאיתנו לא ישב מרותק לתוכנית הבריטית "חדרים משתנים" (Changing Rooms) מבית היוצר של ה-BBC בהנחיית לינדה בייקר (Linda Baker) או לגרסה האמריקנית של סדרה זו. בחו"ל ישנם כיום לא מעט ערוצים שרובם ככולם מוקצים לתוכניות עיצוב פנים : Home & Garden Television או Discovery Home. אך גם לנו בישראל ישנן תוכניות שמוקדשות לנושא העיצוב, בערוץ החיים הטובים ואף ערוץ שכול כולו מוקדש לנושא עיצוב פנים, ערוץ בית+ בכבלים. ייתכן מאוד כי לריבוי תוכניות עיצוב פנים השפעה רבה על תחיית הפופולאריות של התחום בימינו אנו.

לפרטים נוספים בנושא עיצוב פנים או לימודי עיצוב פנים

אין תגובות: