יום ראשון, 29 במרץ 2009

תיקי עבודות

תיק עבודות – כרטיס הכניסה שלך ללימודי עיצוב ואדריכלות

תיק עבודות זהו למעשה כרטיס כניסה עבור הפונים ללימודי עיצוב לסוגיהם השונים. על מנת להכין תיק עבודות שאכן ייצג אתכם כראוי ובנוסף יענה על הדרישות של המוסד אליו אתם מעוניינים להתקבל יש להבין תחילה מהו תיק עבודות? מה הוא כולל ואיך הוא אמור להראות?
בטקסט זה נשפוך אור על שאלות אלו במטרה לאפשר לכל מועמד פוטנציאלי ללימודי עיצוב, לקבל את כל המידע הנדרש כך שיוכל ליצור תיק עבודות אידיאלי.

תיק עבודות – תשתית ויסודות....

מה זה תיק עבודות ?
ובכן, תיק עבודות זהו קובץ של עבודות אותו מציג מועמד לאחד ממסלולי העיצוב בפני וועדת הקבלה במוסד בו הוא מעוניין ללמוד. על פי תיק עבודות זה יכולה וועדת הקבלה לקבל רושם אודות יצירתיותו של המועמד, ראייתו העיצובית, מקוריותו ויכולתו להוציא מן הכוח אל הפועל פרויקטים. מומלץ להגיע עם תיק עבודות גם לראיונות במוסדות שאינם דורשים זאת על מנת לאפשר למראיינים להתרשם ולפתח נושאי שיחה בתחומים מקצועיים.
אם זה נשמע מעט מלחיץ אפשר להירגע. הבוחנים בוועדות הקבלה השונות אינם מצפים ממועמדים ללימודי עיצוב להפגין כישורים של מעצב מקצועי ומנוסה. בשלב זה נאמד הפוטנציאל של המועמד.
אמנם חשוב להראות יכולות יצירתיות ומעוף אך עדיף להישאר צנועים ולא להציג פרויקטים בומבסטיים מדיי ללא יכולת לשלוט בכל הפרטים המרכיבים אותם. הבוחנים שואלים לא מעט שאלות וחוסר שליטה עלול להכשיל את המועמד. מרכז הכובד של תיק העבודות צריך לפנות לכיוון החדשנות, המקוריות והתעוזה של המסר, כי את האלמנטים הללו בודקים הבוחנים ולאו דווקא את איכות הגימור.

על מנת להפיק תיק עבודות מכובד חשוב מאוד לדעת איך נראה תיק עבודות מבחינה ויזואלית ומה הוא כולל.
מבחינה חיצונית תיק עבודות יכול להיראות כמו חוברת עשויה או קנויה כאשר הוא מוגש בתיקייה או בקלסר. מיותר לציין שהסדר והארגון מאוד חשובים בעיני הבוחנים.
התיק אמור לכלול 15-5 עבודות ויכול להכיל עבודות בכל תחומי העיצוב והאמנות כגון ציורים, כרזות, רישומים, צילומים, תכשיטים, בגדים, מודלים וכו'.

נהוג להגיש עבודות דו-ממדיות אך אם ישנן עבודות תלת-ממדיות מומלץ לצלמן ולהכניס אל תיק העבודות.
ישנם מועמדים המעדיפים להגיש תיק עבודות ממוחשבות בעוד שישנם מועמדים שמעדיפים את תיק העבודות המסורתי. אין יתרון מיוחד לאחת מין השיטות הנ"ל וההמלצה לכל מועמד היא לבחור את השיטה בה הוא מרגיש יותר מקצועי ובטוח. כמו כן, קיימת אפשרות לשלב בין השיטות.

תיק עבודות בונים נכון - גם למי שאין ניסיון

עבור מועמדים ללימודי עיצוב או אדריכלות, שאינם בעלי ניסיון והכרות עם עולם זה, קיימת האפשרות להירשם למכינות בתחומים אלו. במכינות ללימודי עיצוב אלו ימצא המועמד אנשי מקצוע שיחנכו אותו ויחשפו אותו אל עולם העיצוב ויציידו אותו בכלים מקצועיים על מנת להכין תיק עבודות ראוי ובכך להגדיל משמעותית את סיכויי קבלתו ללימודים.
תיק עבודות אם כן זו אינה משימה בלתי אפשרית. עם השקעה נכונה, הכוונה מקצועית, כישרון וידע מתאים תיק עבודות משמש ככרטיס הכניסה אל לימודי העיצוב.

פרטים נוספים על הכנת תיקי עבודות ועל תהליכי הקבלה למוסדות הגבוהים לעיצוב ואדריכלות ניתן למצוא באתר קווים – המכון לעיצוב ואדריכלות.
www.cavim.co.il

אין תגובות: