יום שבת, 27 בספטמבר 2008

שאלות נפוצות על הכנת תיקי עבודות

שאלות נפוצות על הכנת תיק עבודות
מהו תיק עבודות ? מה הוא מכיל ומה מטרת הגשתו ?
תיק עבודות הנקרא, גם פורטפוליו, הינו דרך נוספת עבור הבוחנים בוועדת הקבלה ללימודי עיצוב או לימודי אדריכלות להכיר את המועמד בצורה מעמיקה יותר ולדעת האם הוא או היא מתאימים ללימודים במוסד להשכלה גבוהה המלמד עיצוב או אדריכלות.תיק עבודות חושף בפני הבוחנים את הרעיונות של הסטודנט, את הייחוד שלו ואת נקודת המבט הייחודית שלך. תיק עבודות טוב צריך להראות את יכולתו של המועמד לחשוב, להתבטא, ליצור, לרגש ולבטא אמירה הנושאת חותם אישי בעלת משמעות על כל נושא שהוא.

תיק עבודות יכול לכלול כל עבודה אשר מציגה רעיון עיצובי כלשהו. גם עבודות ראשוניות וגולמיות, המציגות דרך מחשבה ומהלך ביצועים של הסטודנט יכולות להיכנס לתיק עבודות. יש לזכור כי הבוחנים לא מצפים לראות עבודות מלוטשות של מעצבים בוגרים ומנוסים בתיק עבודות, כיוון שהוא משמש כחלק ממבחן הכניסה ללימודי עיצוב או אדריכלות וברור כי המועמד טרם רכש את כל הכלים העומדים לרשות מעצב או אדריכל מקצועי. יחד עם זאת רצוי שתיק עבודות יהיה מיוחד באספקט אחד לפחות שבו, כדי שהבוחנים יתרשמו ויזכרו אותו מתוך מאות תיקי אותם הם רואים ושתהיה להם סיבה להעדיף תיק עבודות וסטודנט אחד על פני אחר. תיק עבודות הינו הדרך של הסטודנט להרשים את הבוחנים מבלי להיות נוכח בחדר.
כמה עבודות כולל תיק עבודות ממוצע ?

תיק עבודות ממוצע כולל בין 5 עבודות ל-15 עבודות (או מחברת סקיצות). תלוי בגודל העבודות, במידת ההשקעה שנדרשה עבור כל עבודה. יש לשים דגש על טיב העבודות ואיכותן ולא רק על הכמות, ולהציג עבודות המראות מגוון של טכניקות ורעיונות ולא עבודות החוזרות על עצמן. הבוחנים מחפשים גמישות מחשבתית וגיוון ולכן כדאי לשלב עבודות מסוגים שונים שילכדו את עין הצופה גם בדפדוף מהיר ושיראו את החוזקות שלכם בתחום.

האם יש צורך להגיש תיק עבודות לכל מגמות לימודי העיצוב או לימודי האדריכלות ?
רוב המוסדות המלמדים עיצוב ואדריכלות דורשים תיק עבודות כחלק מתנאי הקבלה לפקולטות הנ''ל, והוא מהווה פרמטר נוסף של מבחני המיון. יש מוסדות המבקשים גם ציוני בגרות מינימאליים הכוללים לימודים של מספר יחידות לימוד מינימאלי במתמטיקה ואנגלית ויש מוסדות אשר דורשים גם מבחן פסיכומטרי ותהליכי מיון אחרים. לא ניתן להגיש בקשה להתקבל למוסד שדורש תיק עבודות, ללא הגשת תיק כזה גם אם ציוני הבגרות של המועמד מעולים.בנוסף לכך, מומלץ להביא תיק עבודות לראיון האישי גם במוסדות שאינם מחייבים הגשת תיק עבודות כחלק מהגשת המועמדות לפקולטה. תיק עבודות טוב יכול לסייע למועמד להרשים את המראיינים ביכולותיו העיצוביות והגרפיות ויקנה לו נקודות זכות בעיני הבוחנים לעומת מועמד אחר שלא הביא תיק עבודות.

היכן אפשר לקבל סיוע בהכנת תיק עבודות טוב ? בתי ספר שונים ללימודי עיצוב ואדריכלות מעבירים קורסי מכינה המתקיימים עבור סטודנטים הרוצים לשפר את סיכוייהם להתקבל ללימודים בפקולטה ללימודי עיצוב או בפקולטה ללימודי אדריכלות באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה בארץ או בחו''ל. במכינה מנחים את הסטודנטים כיצד להכין תיק עבודות ייצוגי ואיכותי, כיצד לבחור את העבודות הטובות ביותר ולערוך אותן בצורה שתמשוך את עין הבוחנים. כל מועמד זוכה להדרכה אישית ולסיוע בהכנת תיק עבודות שימקסם את סיכוייו להתקבל ללימודים.

עוד אינפורמציה משמעותית על תיקי עבודות, לימודי עיצוב ואדריכלות ותהליכי הקבלה למוסדות הגבוהים לעיצוב ניתן למצוא באתר מכון קווים

אין תגובות: